Очищення шкіри – ПАРи, SLS, SLES

1 0 6 хв
Очищення шкіри – ПАРи, SLS, SLES
Догляд за волоссям
1 0 6 хв

Зміст

  Очищаючі компоненти в косметичних засобах – це поверхнево-активні речовини (ПАРи). В основному вони використовуються для видалення забруднень з поверхні шкіри або волосся. Очищення – один з найважливіших і основних етапів догляду, завдяки якому ми позбавляємося від залишків косметичних засобів, забруднень повітря, пилу, бактерій і надлишку шкірного сала або ороговілих клітин епідермісу. Очищаючі засоби також дозволяють підготувати шкіру до наступних етапів догляду та вбирання активних речовин.Існує безліч очищаючих засобів, які представлені в різних формах – гелю, пінки, мила або кремової емульсії. Як правило, кращими засобами для шкіри є ті, які ефективно очищають, але не порушують гідроліпідний бар’єр. Відчуття стягнутості шкіри, дискомфорт і подразнення можуть свідчити про те, що засіб є занадто агресивним для вашої шкіри. Це не буде кращим рішенням, особливо для сухої шкіри, яка не виробляє достатню кількість шкірного сала, але власницям жирного типу шкіри також не рекомендовано занадто сильно очищати шкіру, оскільки це часто призводить до зворотнього ефекту. Щоденне використання сильних очищаючих засобів може призвести до того, що шкіра буде намагатися відновити ліпідний бар’єр, «надвиробити» ще більше шкірного сала. Тому дуже важливо вибрати очищаючий косметичний засіб, який буде відповідати потребам шкіри.

  Будова поверхнево-активних речовин, тобто ПАР

  Вони складаються з двох частин:

  Поверхнево-активні речовини є  амфіфільними органічними сполуками.

  Яким чином діють ПАРи?

  ПАРи діють на межі фаз таким чином, що гідрофільна частина спрямована до водної фази, а гідрофобна частина спрямована до масляної фази (зазвичай такий характер мають забруднення). У результаті такої дії молекул, міжфазний натяг знижується, і посилюються миючі властивості, утворюються так звані міцели, що містять у собі частинки бруду у внутрішньому шарі. Як наслідок, забруднення відокремлюються від поверхні шкіри або волосся і легко змиваються водою.

  Класифікація ПАР

  Залежно від структури і властивостей, ми можемо розділити їх на дві основні групи: іоногенні і неіоногенні.

  Іоногенні: аніонні, катіонні і амфотерні

  Аніонні ПАР (мають негативний заряд) поверхнево-активні речовини, які найчастіше зустрічаються. Характеризуються хорошими очищаючими властивостями і піноутворенням. Деякі з них, які використовуються в якості єдиного детергента в засобі, можуть викликати подразнення і досить сильно пошкодити ліпідний шар. Вони дуже ефективні, тому невеликої кількості достатньо для ретельного очищення шкіри. Найчастіше вони з’являються в складі з іншими поверхнево-активними речовинами, які пом’якшують їх дію (наприклад, з неіоногенними або амфотерними ПАРами).

  Як приклад можуть бути:

  Катіонні ПАР (позитивно заряджені) погано спінюються і надають слабку очищаючу дію, ніж аніонні. Вони можуть надавати подразнення. Найчастіше використовуються в косметичних засобах для волосся в якості кондиціонуючих, розгладжуючих засобів, що знижують електризацію – вони мають спорідненість до волосся (пошкоджене волосся має негативний заряд). Вони також застосовуються як антисептик і консервант.

  Наприклад:

  Амфотерні ПАР – в залежності від pH, вони можуть мати як негативний, так і позитивний заряд. Вони часто зустрічаються разом з аніонними поверхнево-активними речовинами, оскільки утворюють з ними змішані міцели і знижують подразнюючий потенціал, а також сприяють згущенню косметичного засобу. Вони теж стабілізують піну.

  Найбільш поширеними є:

  Неіоногенні ПАР

  Вони володіють більш м’якою очищаючою і піноутворюючою дією, ніж іоногенні. Вони часто використовуються разом і мають заспокійливу дію або використовуються окремо в дуже делікатних очищаючих косметичних засобах, призначених для чутливої, сухої і схильної до подразнення шкіри. Вони нечутливі до змін pH.

  Приклади для цієї групи:

  SLS і SLES. Шкода чи користь?

  Часто на упаковці косметичних засобів можна помітити фразу «не містить SLS», але це не означає, що кожен засіб, що містить їх у своєму складі, пересушуватиме і подразнюватиме шкіру. Важливий повний склад, концентрації і додаткові компоненти. Неправильно складена рецептура може викликати такі ефекти, але дуже часто додають різні масляні і зволожуючі речовини, які допомагають відновити гідроліпідний шар, а також речовини, які заспокоюють шкіру. У складі INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) поряд з SLS, дуже часто з’являються детергенти з інших груп (наприклад, неіоногенні), які знижують подразнюючий потенціал і роблять всі косметичні засоби більш делікатними для шкіри. Іноді також використовуються похідні, такі як Sodium Cocoyl Isethionate, які не викликають такого подразнення, але як і раніше відносяться до аніонних поверхнево-активних речовин. Це з’єднання дуже часто зустрічається в твердій косметиці у вигляді мила.

  Мило

  Мило – одне з найстаріших очищувальних засобів, воно має хороші очищаючі властивості, а також  є недорогим. Хімічне мило – це солі жирних кислот, які мають високий pH (найчастіше вище 8,5). Як правило, вони бувають у вигляді бруска.

  Прикладами мила можуть бути: Sodium Palmate, Potassium Stearate.

  Засоби для очищення повинні мати pH, максимально наближений до pH шкіри (4,5-5,5). Часте використання косметичних засобів, які порушують pH, можуть порушити шкірний бар’єр і збільшити всмоктування шкірою інших (також небажаних) речовин. З цієї причини, використання мила для щоденного очищення – не найкраще рішення, і рекомендовано використовувати засоби з pH, наближеним до pH шкіри.

  Іноді в складі косметичного засобу, немає назви мила, а назви речовин (наприклад, жирних кислот, таких як Myristic Acid, Lauric Acid або інші пом’якшувальні компоненти), за якими слідує назва основи (наприклад, Potassium Hydroxide, Sodium Hydroxide). Це означає, що мило не додавалося як окремий компонент, а вже утворилося в готовому засобі. В такому випадку індивідуальні реагенти для омилення (жир + основа = мило) перераховані на упаковці. Часто додаються надлишки жирних компонентів, щоб мінімізувати ризик подразнення і сухості шкіри. У таких випадках також варто замислитися про те, чи підходить pH косметичного засобу для вашої шкіри.

  На що варто звертати увагу при виборі косметичного засобу для очищення шкіри обличчя?

  Після вмивання і висихання шкіри обличчя дуже важливо звернути увагу, чи немає у вас відчуття дискомфорту, стягнутості і необхідності негайно нанести тонік і змастити обличчя кремом, оскільки це може свідчити про те, що вибрали занадто агресивний очищаючий засіб, який порушує ліпідний шар шкіри. Це може викликати безліч різних проблем не тільки – пересушування, а й у разі жирної шкіри – надмірне виділення шкірного сала. Як правило, рекомендується вибирати косметичні засоби на основі делікатних очищувальних компонентів. Однак, якщо ви щодня наносите велику кількість макіяжу або користуєтеся водостійкою косметикою, ви можете вибрати очищаючі засоби, які надають більш глибоке очищення. Звичайно, попередньо слід зняти макіяж, а потім перейти до правильного очищення.

  Важливо під час вмивання – не терти та сильно не розтягувати обличчя. Найкраще, виконати легкий, але ретельний масаж і зосередитися на ділянках, які вимагають більш ретельного очищення (наприклад, ділянки з чорними точками). Потім, змити теплою водою і акуратно промокнути шкіру паперовим рушником або окремим рушником для обличчя. Правильно підібраний очищаючий косметичний засіб – дуже великий крок до доглянутої шкіри!


  Потрібна допомога у виборі косметичних засобів? Заповни анкету для підбору індивідуального догляду і наш косметолог з тобою зв’яжеться.

  Сподобалася стаття?

  1
  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Notify of
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments